כללי

חיים ממוזגים – העידן החדש

מזגנים שינו את חיי בני האדם מהקצה אל הקצה. כיום איננו מרבים לחשוב על כך, ובני הדור הצעיר אפילו לא יודעים זאת, אבל להמצאת המזגן הייתה השפעה עמוקה על חיינו. היכולת של מישהו להיות בחנות או בבית במהלך הקיץ מבלי להזיע כלל לא הייתה חשובה במיוחד לאנשים, שבלאו הכי לא הקפידו במיוחד על ההיגיינה האישית שלהם, בעיקר בגלל מחסור באמצעים לעשות זאת. כיום זה נשמע אך הגיוני שמקומות שבהם אין מזגנים הם מקומות שיש לא מעט אנשים שפשוט יסרבו לבקר בהם במהלך חודשי הקיץ הלוהטים. כך קורה שבתי עסק לעולם לא ישקלו אפילו להתקיים ללא מזגנים איכותיים שיצננו את האוויר והאווירה בעבור לקוחותיהם.

האם עצרנו לחשוב לשנייה עד כמה השתנו חיינו בעקבות התקנת המזגנים בבתים וכמעט בכל חלל סגור כיום? אפילו מי שנוסעים בדרכים, באמצעות כל כלי תחבורה סגור שהוא – אוטובוסים, רכבות, מוניות וכמובן כלי רכב פרטיים – לא יצליחו לדמיין את עצמם עושים זאת בלי השירות הנאמן של המזגנים שמותקנים בכל כלי תחבורה כיום. חישבו על כך, אפילו כשאתם נכנסים לבניין משרדים יש לכם מיד מפלט מהחום, ובוודאי שלקניון – המקום האולטימטיבי שבו המזגנים משחקים תפקיד חשוב מאין כמותו.

איך בכלל התבצעה שינה בלי מזגנים בקיץ הישראלי הלח והלוהט? קשישים יכולים עדיין לתאר באוזניכם איך בבתיהם בילדותם היו נוהגים לפרוש סדינים לחים על החלונות כדי לצנן מעט את האוויר, אבל גם אלו לא נתנו אפילו לא מעט מאפקט הקירור המושלם שמספקים לנו נכון להיום המזגנים.

מזגנים – הם לא היו פה תמיאדריכלות

למעשה מכירות מסחריות גדולות של מזגנים החלו ברחבי העולם רק בשנת 1950 לערך, תקופה שבה החלו אנשים קונים מזגנים באופן מסיבי לצורך הצבתם בבתיהם.

שהפיתוח של האמצעים למיזוג האוויר החל בפועל בשנת 1842, כשממציא פיתח מכונה ליצירת קרח, שהשיבה רוח על פני דלי של קרח. אם כך, למה לקח כל כך הרבה זמן למזגנים לתפוס? ובכן, המזגן החשמלי הראשון למעשה נוצר על ידי המהנדס האמריקני תומאס מידג'לי בשנת 1928, שנה אחת לפני השפל הגדול שפקד את ארה"ב. מדובר על תקופה שבה לאנשים היה מעט מאוד כסף, ובוודאי שלא מספיק כדי להוציא על מזגנים, יהיה התפקוד שלהם טוב ככל שיהיה. לאחר מכן היגיעה מלחמת העולם השנייה, שדחתה כל עניין בפיתוחים מודרניים ומקדה את תשומת הלב של האנושות בעיקר בהישרדות.

רק כעת אנו יכולים לעצור, להסתכל על התמורה העצומה שסיפקו ומספקים מזגנים לחיינו ולהכיר בכך שבפועל מזגנים הם בעצם כלי מצוין לצורכי הישרדות, שמירה על איכות חיים ועל בריאות, על יכולת תפקוד גבוהה ואפילו על שפיות. בעולמנו קיימים גם חדרי קירור, אבל זה כאמור כבר נושא אחר.

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בדקו גם
Close
Back to top button