כללי

עיצוב ספרים – על עיצוב העמוד ועל עיצוב הכריכה

עיצוב ספרים הוא בין הפעולות האחרונות המתבצעות לפני הדפסת הספר. זה הזמן להחליט על סוג הגופן שנבחר, על גוגל האותיות, על המרווחים בין השורות, על מבנה הפסקה, על התמונות והאיורים שיעטרו את דפי הספר ועוד. העיקרון המנחה את עיצוב הספר הוא שמירת האחידות לאורך כל דפי הספר במטרה להגיש לקורא מראה נקי ואסתטי שידבר אל לבו ויסייע לו בהליך הקריאה ובהבנתה.

עיצוב ספרים – 4 טיפים מנצחים!

העיקרון המנחה את מעצבי הספרים הוא מראה נעים לעין שיאפשר חווית קריאה נעימה וזורמת. עיצוב הכותרות והגופן צריך להיות אותו הדבר לאורך כל הספר, אך לעתים ייעשה  המעצב שימוש במספר סוגים של גופנים לשם הבחנה והדגשה של טקסטים שונים בספר.

הגופן הנפוץ ביותר בישראל להדפסת ספרים הוא "פרנק – ריהל", גופן שעוצב בשנת 1910, אך בשנים האחרונות החלו להשתמש גם בגופנים שעוצבו במחצית השנייה של המאה העשרים, נרקיס, ודוד.

ההחלטה על סוג הגופן, על גודל הגופן ועל המרחק בין שורה לשורה משפיעה על כמות התוכן שתיכנס לכל דף וכתוצאה מכך גם על מספר העמודים בספר. גודל השוליים של העמוד ייקבע בהתאם לגודל הגיליון.

צילומים ואיורים מהווים מרכיב חשוב בעיצוב הספר במיוחד בספרי בישול, בספרי ילדים ובמדריכי טיולים.
הדפסת ספרים

עיצוב  ספרים – הכריכה היא כרטיס הביקור של כל ספר

לעיצוב הכריכה יש משמעות רבה שכן הכריכה יוצרת את הקשר הראשון בין הקורא ובין הספר והיא המפתה את הקורא בחנות הספרים או בספרייה לקחת את הספר ליד, לדפדף בו ולעיין. לא אחת עיצוב הכריכה משפיע על הקורא האם לקנות את הספר או לא.

כל כריכה חייבת לכלול כמה פרטים הכרחיים. בחלק הקדמי של הכריכה מציינים בגדול את שם הספר ואת שם המחבר ובספרי ילדים נהוג להוסיף גם את שם המאייר. בחלק האחורי של הספר מופיע התקציר של הספר, כמה מילים על המחבר, הברקוד ולאחרונה בשל חוק הסופרים החדש יש להוסיף גם את השנה ואת החודש שבו הוצא הספר לאור.

שדרת הספר היא החלק המפריד בין החלק הקדמי של הכריכה לבין החלק האחורי שלה. בשדרה נוהגים לרשום  את שם הספר, את שם המחבר ואם הספר הוצא בהוצאת ספרים, גם את הסמליל של ההוצאה.

יש סוגים שונים שלך כריכות, כריכה רכה וכריכה קשה. הכריכה הקשה יקרה יותר והיא מתאימה לאלבומים ולספרי ילדים, הכריכה הרכה מתאימה לספרי מתח, לספרי שירה, לרומנים ועוד.

בבית דפוס בירושלים איילון מעצבים כל ספר מתוך שימת דגש על האיכות הגבוהה של המוצר. צוות העובדים צבר ניסיון רב בתחום והוא יעצב עבורכם את המוצר המושלם ביותר.

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button