סלולרי הוא עולם, לא רק טלפון

קודם כל סלולרי אינו דווקא סולארי. לא להתבלבל. סולארי הוא מכשיר המופעל באמצעות אנרגייה שמבוססת על קרני השמש אבל סלולרי הוא השם להעברת תדרים באמצעות תאים. cell באנגלית הוא תא והתדרים נחלקים בין תאים. כל תא נושא תדרים מסויימים והתאים מתקשרים גם ביניהם וגם יחד עם תחנה סלולרית שמורכבת באיזורים שונים.

 המכשירים הסלולריים הראשונים, כלומר, הטלפונים הניידים הראשונים, היו מוגבלים מאד כיוון שהיו מעט רשתות ואפשרות השימוש היתה מוגבלת לאיזור בו מותקנת אנטנה. בנוסף, הטכנולוגיה הישנה גרמה למכשיר להיות כבד וגדול יחסית ברם, הטכנולוגיות החדשות איפשרו ריבוי רשתות והקטנת המכשירים.

התקשורת כאמור היא בין תאית והתקשורת קרויה אכן תקשורת תאית. הטלפון הסלולרי קרוי באופן רשמי במדינת ישראל רט"ן, ראשי תיבות של רדיו טלפון נייד אבל השם הזה כמעט ולא בשימוש בשפה המדוברת אלא נמצא בשפת החוזים של משרד התקשורת.

לא כל סלולרי הוא פלאפון

החברה הראשונה ששיווקה בארץ מכשיר טלפון נייד היתה חברת פלאפון ולכן המכשירים כולם קרויים בשם זה. זה נקרא שם גנרי כלומר, כשהמוצר נקרא על שם החברה הראשונה שייצרה אותו או ששיווקה אותו. כמו בלו בנד כשם של מרגרינה או כמו רמל כשם למסקרה, כש"רמל" היא החברה הראשונה ששיווקה את המוצר. במשך השנים קיבל הטלפון הנייד גם את השם סלולרי וגם את השם נייד.

איפה לרכוש סלולרי?

בתחילה ניתן היה לרכוש סלולרי רק בחברות המשווקות אבל עם הזמן וריבוי הדגמים אפשר לרכוש אותם גם בחנויות שונות למוצרי אלקטרוניקה. מיותר לציין שהמחיר בחנות למוצרי חשמל יהיה בדרך כלל זול יותר מזה שאצל החברה המשווקת את הסלולרי אבל הרכישה מן החברה המשווקת תכלול לעתים משך אחריות גדול יותר או תוספת של מכשיר כמו אוזניות או סוללה נוספת. המכשיר הסלולרי שנרכש בחברה יהיה בדרך כלל חדיש יותר מן הדגמים שבחנויות הפרטיות אבל עדיין התחרות מאפשרת את פער המחירים לטובת הצרכן שלא מעוניין דווקא במכשיר החדיש ביותר וייתכן שבדרך כלל יהיה זה הצרכן המבוגר יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button