וידאו ואודיו

תהליך תכנון מערכות מולטימדיה

תכנון מערכות מולטימדיה הוא תחום המשלב בתוכו ידע טכני, הבנה בתחומים שונים המשיקים לעיצוב פנים וכן מידה רבה של יצירתיות. חללי מולטימדיה מעוצבים הם חלק בלתי נפרד ממשרדים של ארגונים גדולים במשק, של מוזיאונים ברחבי העולם, ואף של בתים או דירות פרטיות הכוללות בתוכן מערכות אודיו וידיאו מתקדמות. איך מתבצע התכנון?

תכנון כללי של החלל והצרכים הספציפיים לכל פרוייקט

מערכות אודיו וידאו בנויות בהתאם לתכנון קפדני המתחשב בכמות האנשים הצופים ומאזינים למערכות המולטימדיה כאשר נעשה שילוב בין מיקום אידיאלי בין הרמקולים השונים לניצול מלא של מערכת השמע, תכנון הישיבה מול המסכך או המסכים השונים שיוצבו בחלל וכן התאמה של מקומות הישיבה בתוך החלל במרחק מתאים לצפייה והאזנה.

סקיצה ראשונית המבוססת על ההתקנים השונים

לאחר שנקבעו הצרכים המדוייקים מהחדרים השונים שילשבו את מערכות המולטימדיה, מחושב גודל החלל ונבנית סקיצה בסיסית של ההתקנים השונים שיוצבו בחדר. הסגנון העיצובי השולט כיום הוא סגנון מינימליסטי, והמערכות השונות והחיווט המחובר אליהן נסתרים מהעין.

תכנון מדוייק של המערכות מאפשר לתכנן את המרחב סביב החלל הפתוח באמצעות נישות יחודיות, באמצעות מבני גבס, או תקרות צפות המסתירות חלק מהחיווט והמסכים או המשטחים עליהם מוקרן הוידיאו משתלבים בהם בצורה הרמונית.

תכנון מערכות השמע בהתאם לגודל וצורת החלל

מערכות השמע השונות מתוכננות בהתאם לצורת ולגודל החדר. חדרים בצורת מלבן או ריבוע יהוו חלל אקוסטי שונה מחללים עגולים או אובלים. כמו כן השימוש בחומרים שונים בקירות, ברצפה ובתקרה עצמה ישפיעו על היכולת האקוסטית שלהם.

במהלך התכנון נלקח בחשבון גם המיקום של חדר המולטימדיה ביחס לחללים אחרים במקום, והחדר נבנה עם התחשבות בצרכים כמו הפרדה אקוסטית בין החדרים השונים (כמו למשל על מנת לשדר מספר סרטים במקביל במספר חללים שונים מבלי שיפריעו זה לזה), או דווקא ההיפך –  המנעות מאיטום אקוסטי מוחלט על מנת לאפשר חדירת צליל לגינה חיצונית או חלל נוסף.

תכנון מערכות הישיבה בחדר

מעבר לתכנון מערכות המולטימדיה עצמן, נעשה תכנון מדוייק של מיקום הישיבה בחדרים המשלבים מערכות אלה בהתאם לצרכים השונים. אם מדובר בחדר המיועד להקרנה בפני קהל גדול, כמו אודיטוריום או חדר קולנוע מערכות הישיבה יתוכננו כך שהם פונות למסך אחד או למספר מסכי משנה, ואם מדובר בחדר ישיבות או חדר קולנוע פרטי קטן, מערכות הישיבה יתוכננו בהתאם.

בחירת הטכנולוגיה שתשמש בחלל השונים

הקצב המהיר בו טכנולוגיות משתנות בשנים אלה, מצריך תכנון מדוייק עם אפשרות לבנייה מודולרית של מערכות האודיו והוידאו השונות. בחירת הטכנולוגיה החדשנית תאפשר שימוש בה לזמן ארוך יותר, אך לעיתים יש להחליף מרכיבים שונים בה, ולכן התכנון צריך לקחת בחשבון גם את התרחבות או שדרוג עתידי של המערכות.

בדומה לתכנון אדריכלי, פעמים רבות נבנה מודל תלת מימדי המדמה את המערכות השונות, ומאפשר צפייה בתוכנית הקיימת ושינוי שלה בהתאם לצרכים השונים של כל פרויקט.

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button